Gomba szárítás
Gomba szárítás
A gombák többségét szárítással lehet egyszerűen tartósítani. Főként a tinóru és vargánya féléket érdemes szárítani, de lehet a mezei szegfűgombát, a sötét trombitagombát, a Judásfülegombát, csiperkéket és számos más fajt is.
Szárítás előtt a gombákat ecsettel, vagy puha kefével megtisztítjuk. A rovarrágott, rossz részeket távolítsuk el, ha kell a kalapbőrt is szedjük le (pl. a piruló galócánál illetve a fenyő tinórunál, idősebb csiperkénél). Ha nagyon szennyezett a gomba nyirkos szivaccsal, vagy papírtörlővel töröljük le a gombákat. A szárítandó gombát semmiképpen ne mossuk meg.
Miután ezt elvégeztük, a gombákat felszeleteljük 2-3 mm széles szeletekre.
A szárításra a legalkalmasabb eszköz egy fakeretre szúnyoghálót feszítve, úgynevezett cserény használata. A gombaszeleteket szépen sűrűre rakva -de nem egymásra téve- kiterítjük a hálóra és napos, jól szellőző helyre helyezzük, ősszel radiátor fölé téve. Ha ilyen eszköz nem áll rendelkezésre, tiszta konyharuhára, selyempapírra, hullámkarton -dobozra is kiteríthetjük, vagy ritkásan cérnára fűzve, hogy jól tudjon szellőzni és száradni. Ideális esetben 2 nap alatt megszárad. Addig kell száradnia a gombának amíg pattanva nem törik.
Ha a gomba megszáradt, üvegben vagy jól záródó dobozban tároljuk. Évekig eláll. ha nedvességtől megóvjuk. A szárítmányunknak intenzív illata lesz, mivel ilyenkor jobban előjönnek az íz és aroma anyagok.
Praktikus a szárított gomba használata. Felhasználás előtt csak be kell áztatni, 10 perctől 30 perc időtartamra, az étel fajtájától függően. Levesbe ill. szaftosabb ételekbe nem szükséges nagyon áztatni, főzés közben lesz ideje felvenni a környezetből a nedvességet.
Felhasználható ízesítésre de mártást, szószt, pörköltet is készíthetünk belőle.
Sokoldalúan felhasználható. Porítani vagy darálni is lehet, töltelékekbe, hús panírba tenni, 1kg nyers gombából kb. 10dkg szárítmány lesz. Beáztatáskor a gomba nem nyeri vissza teljes súlyát.